rysujacymaluch 2Nie talent ani zdolności plastyczne, ale cierpliwość, wytrwałość i samozaparcie decydują o umiejętności pięknego rysowania. Bardzo ważne jest również skupienie i wewnętrzna motywacja, gdyż to bardzo czasochłonny, wymagający wielu poświęceń proces. Od czego zacząć naukę rysunku? Jaki wiek jest najlepszy do podejmowania tego rodzaju kształcenia? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na nurtujące pytania.
 

Od czego zacząć?

Warto nadmienić, że na zaznajomienie się z dziedziną rysunku nigdy nie jest za późno. Każdy człowiek - bez względu na wiek może kształcić się w tej dziedzinie. Faktem jest, iż dzieci uczą się znacznie szybciej niż dorośli. Rozwijają swoją kreatywność i zdobywają nowe umiejętności. Niemniej jednak starsi są bardziej cierpliwi, zdyscyplinowani. Dodatkowo wiedzą, gdzie i jak szukać porad, mogą przeczytać wiele książek o takowej tematyce czy obejrzeć filmy. Ponadto dorośli są w stanie dogłębnie przeanalizować swój rysunek. Ocenić, co jest w nim do poprawy, a co opanowane zostało do perfekcji.

Istotne jest także określenie swojego celu, czyli co chcę stworzyć. Mogą być to różnego rodzaju portrety, pejzaże czy nawet komiksy. Możliwości jest wiele, dlatego przed rozpoczęciem nauki warto uwzględnić ten czynnik. Następnie wskazane jest posiąść podstawową wiedzę z zakresu danej tematyki. Jeśli chcemy zająć się szkicowaniem portretów, wówczas niezwykle ważne jest uchwycenie odpowiednich proporcji, anatomia człowieka, precyzja i lekkość ręki. W przypadku, kiedy chcemy rysować krajobrazy czy komiksy wskazane jest zaznajomić się z podstawami perspektyw, odpowiednim mieszaniem barw czy cieniowaniem.

Jeśli nie chcemy ściśle określać stylu swoich rysunków, możemy to robić tylko dla przyjemności. Tworzyć można to, co przyjdzie do głowy, bez żadnych skonkretyzowanych planów. Jednak i przy takiej czynności człowiek jest w stanie nadal rozwijać swoje zdolności plastyczne.

Nauka w profesjonalnej szkole rysunku

Jeżeli chcesz uczyć się pod okiem specjalistów, którzy zadbają o odpowiednie nawyki i wykreują w Tobie prawdziwą sztukę rysunku, zapisz się na zajęcia. Miejsc gdzie możesz uczyć się rysować jest wiele, w zależności od miasta w jakim mieszkasz wybierz to, które najbardziej odpowiada Ci pod względem lokalizacji i poziomu. Jeżeli mieszkasz w stolicy i dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z rysunkiem, odpowiednie dla Ciebie będą kursy rysunku w Warszawie dla początkujących. Ważne byś nie musiał dojeżdżać zbyt daleko, gdyż podczas stawiania pierwszych kroków, ta odległość może Cię zniechęcić.

Systematyczność

Systematyczność stanowi podstawę nauki rysunku. Aby dać sobie szansę na rozwój należy regularnie rysować, bo jak wiadomo trening czyni mistrza. Gdy codziennie, choć chwilę swojego czasu będziemy przeznaczać na tworzenie, wtedy efekty szybciej staną się widoczne.

Jeśli często nie ma nas w domu- możemy zakupić specjalny szkicownik, który możemy zabrać ze sobą w miejsca publiczne. Warto być konsekwentnym w ćwiczeniach i nie odpuszczać, mimo porażek. W takim szkicowniku możesz rysować to, co aktualnie przyjdzie ci do głowy, np. otoczenie, w którym się znajdujesz. Poprzez rysunek możesz wyrazić swoje myśli i emocje. Dodatkowo będzie to forma relaksu i wyciszenia od codziennych obowiązków.

szkicowanie

Nie bój się błędów

Zgodnie z zasadą, że człowiek uczy się na własnych błędach, tak również należy podchodzić do lekcji rysunku. Szczególnie jest to ważne na początku naszej przygody. Im więcej błędów popełnimy, tym lepiej. Poza tym zawsze mamy do dyspozycji gumkę do mazania. Nie powinno się skupiać na jednym rysunku, zarówno na tym, który wyszedł nam idealnie, jak i na tej złej pracy. Lepiej wykonywać je hurtowo, nie faworyzując ani nie potępiając żadnej z nich. To usprawni proces opanowania wiedzy oraz umożliwi artyście rozwój.  Jeśli jesteś początkującym szkicownikiem, należy pamiętać o tym, abyś dał sobie czas.

Nie warto od razu rzucać się na głęboką wodę. Lekcje z tej dziedziny są bardzo żmudne i czasochłonne, lecz dają satysfakcjonujące efekty, na które warto poczekać. Zasada pareto mówi nam o proporcjonalności, która ma swoje zastosowania również we wspomnianej dziedzinie. Tworząc 20% dzieła, człowiek uczy się w 80%. Regularne, swobodne szkicowanie zapewni Ci efektywniejszy rozwój, aniżeli poprawianie jednego dzieła.  

Inspiracje w sieci

Istnieje wiele stron internetowych, na których zupełnie za darmo możemy znaleźć wiele inspiracji odnośnie szkicowania. Nie tylko amatorzy, jak również profesjonalni rysownicy chętnie dzielą się swoimi arcydziełami. Podpatrzenie szkiców u innych pomoże nam zwizualizować własne myśli, jednak w każdym z dzieł powinniśmy zachować cząstkę siebie.

Dodatkowo wiele inspiracji możemy znaleźć na YouTube. Nie tylko umożliwione jest podziwianie gotowych szkiców, stworzonych przez innych, jak również możemy się czegoś dowiedzieć przez oglądanie różnorodnych poradników.

Wzorując się na pracach artystów możesz posiąść wiedzę z zakresu nowego stylu lub techniki, co wpłynie na poprawę jakości Twojej pracy. Warto cały czas się doszkalać i poszukiwać odpowiedniej dla siebie formy wykonania.

przykladowyszkic

Sprzęt dla początkujących

Na początku naszej kariery związanej z rysunkiem wystarczy kartka i dobry ołówek bądź cienkopis. To jest absolutna podstawa każdego artysty. Kosztowny sprzęt nie poprawi Twoich umiejętności, a jedynie może wpłynąć na komfort pracy. Ponadto może zdarzyć się tak, że po kilku rysunkach jednoznacznie stwierdzisz, że to nie dla Ciebie. Dlatego, na wstępie nie warto wydawać pieniędzy na profesjonalne akcesoria.

W przypadku, gdy umiejętność szkicowania zostanie opanowana na poziomie bardzo dobrym, wówczas warto zaopatrzyć się w różnokolorowe kredki czy markery. Używanie kolorów niewątpliwie zwiększy atrakcyjność naszych dzieł.

Nauka rysunku od najmłodszych lat

Rysowanie dla dziecka to zarówno lekcja, jak i zabawa. Maluch uczy się kolorów i poznaje kształty, a dodatkowo rozwija zdolności manualne oraz pamięć. Jest to niezwykle ważne, gdyż przyczynia się do stymulowania motoryki.

Zdolność wykonywania rysunków jest rozwijana u dziecka do 3 roku życia.

W pierwszym roku maluch będzie starał się zapełnić kartkę bazgrołami. Po upływie określonego czasu będzie w stanie namalować pojedyncze kreski, zygzaki czy koła. Przełom następuje, gdy dziecko jest w wieku około 3 lat. Wówczas próbuje narysować znane mu przedmioty bądź ludzi. Maluch z czasem coraz precyzyjniej będzie podchodził do szkicowania. Wraz z czasem jego dzieła staną się bardziej realistyczne i wzbogacone w szczegóły.

Jeśli zauważymy, że dziecko w wieku przedszkolnym wykazuje chęć szkicowania, powinniśmy wziąć pod uwagę zapisania dziecko na zajęcia plastyczne oraz kupno adekwatnych do wieku książeczek wraz ze wskazówkami do uświetniania dzieł.

rysujacymaluch 2

Nauka u starszych

Dla dorosłych, którzy pragną opanować zasób wiedzy z zakresu szkicowania organizowane są różnorodne kursy i szkolenia. Zajęcia zazwyczaj prowadzone są przez profesjonalnych, wykwalifikowanych artystów, którzy zapoznają chętnych z podstawowymi technikami i stylami szkicu. Uczestnicy mogą uzupełnić swoją wiedzę o kilka cennych wskazówek z teorii sztuki. Niewątpliwie, to szansa na zrealizowanie swoich marzeń.  

Czy do rysowania potrzebny jest talent?

Każdy człowiek posiada talent, jednak wszyscy potrzebują czasu na opanowanie wiedzy i ciągłe doskonalenie umiejętności. Najważniejsze jest, aby nie stać w martwym punkcie, ale stale się rozwijać. Efekty przyniosą tylko nieustanne ćwiczenia i wewnętrzna motywacja.

Kilka niezbędnych wskazówek

  • Łatwiej Ci będzie, jeśli zaczniesz lekcje od podstaw. Dobrym rozwiązaniem będzie wspomaganie się wszelkimi zdjęciami lub po prostu- szkicowanie z natury.
  • Nie zabieraj się za skomplikowane szkice. Zacznij od najprostszych kształtów, a z czasem dojdziesz do perfekcji.
  • Bądź cierpliwy i wytrwały - te cechy z pewnością przyczynią się do uzyskania lepszych efektów pracy.
  • Inspiruj się dziełami innych. Nie stój w miejscu. Pamiętaj, aby dostarczać do swojego mózgu porcję nowych dzieł z użyciem różnorakich stylów.

    przyborydorysunku 1

Podsumowanie

Opanowanie umiejętności szkicowania można praktykować już od najmłodszych lat. Jednak jest to dziedzina przeznaczona dla osób w każdym wieku. Dzięki szkicowaniu możemy się wyciszyć i zrelaksować. Dodatkowo przenosimy swoje uczucia i emocje na papier. To piękna aktywność, którą należy pielęgnować.

Kalendarze Trójdzielne Warszawa Kalendarze jednodzielne Warszawa