angielskiNie ulega wątpliwości, że dzieci znacznie szybciej uczą się języków obcych. Przyswajają je intuicyjnie, nie mają takich barier językowych jak  dorośli i szybko zapamiętują informacje. Właśnie dlatego w przedszkolach coraz częściej wykorzystuje się obecnie metodę immersji językowej w nauczaniu języków obcych, a w szczególności języka angielskiego, jako że to on jest najpopularniejszy. Na czym dokładnie ona polega?
 

Mówimy tylko po angielsku

Głównym założeniem immersji językowej jest „zanurzenie” w języku, czyli otoczenie nim dziecka. Nie jest to standardowa metoda nauki, ale poprzez zabawę i codzienne czynności aktywuje w dzieciach ich wrodzone zdolności do nauki języków obcych. Najczęściej w przedszkolu zatrudnieni są wtedy nauczyciele mówiący zarówno po polsku, jak i po angielsku – nauczyciel angielskiego opowiada w tym języku o prowadzonych czynnościach i odpowiada na pytania maluchów, ale mogą one zwracać się do niego w języku polskim. Nauka dodatkowo uzupełniona jest o ciekawe dla dzieci informacje, na przykład z dziedziny geografii, przyrody, matematyki czy sztuki.

 

Dzięki temu, że maluchy mają stały kontakt z językiem obcym, naśladują wypowiedzi lektora angielskiego i łatwiej wchodzą w interakcję z językiem obcym. W ten sposób znacznie szybciej opanowują podstawy danego języka – głównie, ze względu na specyfikę immersji językowej jest to mówienie i słuchanie ze zrozumieniem.

 

Najważniejsze zalety immersji językowej:

  • przebywanie w środowisku, w którym używany jest język angielski, a tym samym łatwiejsze osłuchanie i oswojenie się z nim

  • brak zmęczenia nauką, ponieważ jest ona połączona z zabawą i nie ma tradycyjnych ćwiczeń, nie ma konieczności powtarzania słówek

  • brak stresu, ponieważ dzieci nie są karcone i poprawiane w trakcie nauki, ponieważ immersja bazuje na dostarczaniu prawidłowych wzorców w komunikacji

  • brak konieczności posiadania specjalnego przygotowania do nauki języka obcego

  • możliwość poszerzenia wiedzy dziecka

 

Obecnie metoda immersji językowej jest uznawana przez instytuty badawcze na całym świecie jako jedna z najbardziej skutecznych metod nauki języków obcych – w sposób naturalny i niewymuszony, a tym samym wykorzystujący zdolności dzieci.

 

Gdzie znaleźć przedszkola oferujące naukę metodą immersji językowej?

Jak zostało wspomniane, metoda immersji językowej w nauczaniu przedszkolnym, zwłaszcza języka angielskiego, jest dzisiaj coraz popularniejsza i korzysta z niej wiele przedszkoli – głównie tych prywatnych. Zajęcia tego rodzaju mogą być prowadzone w poszczególnych grupach dzieci, ale są też przedszkola, które kładą nacisk na naukę tylko z użyciem tej metody. Wiąże się to z wyższymi kosztami, ale, jak zostało już wspomniane, skuteczność tej metody jest naprawdę wysoka, co powoduje, że to doskonałe wprowadzenie w naukę języka angielskiego na dalszych etapach.

 

W Warszawie istnieje kilka przedszkoli oferujących naukę angielskiego z użyciem metody immersji językowej – jednym z nich jest przedszkole Ciuchcia Puch Puch, które dostępne jest w trzech dzielnicach – Bielany, Targówek i Wawer.  

 

 

 

Kalendarze Trójdzielne Warszawa Kalendarze jednodzielne Warszawa