PrzedszkolewwarszawieWłasne, prywatne przedszkole jak otworzyć?

W czasach, kiedy coraz więcej rodziców zostaje odprawionych z kwitkiem z przedszkola, do którego starają się zapisać swoje dziecko powstaje wiele alternatyw opieki nad dzieckiem.

Jedną z nich jest prywatna placówka przedszkolna, którą może założyć dzisiaj praktycznie każdy spełniając oczywiście szereg wymogów.

Kto może otworzyć przedszkole?

Przedszkole, czyli placówkę opiekuńczo-wychowawczą dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat może otworzyć praktycznie każdy. Właściciel nie musi posiadać wykształcenia pedagogicznego, inaczej aniżeli kadra, którą zatrudni.

Oczywiście dobrze jest, kiedy osoba otwierająca przedszkole posiada odpowiednie kwalifikacje (ukończone studia pedagogiczne czy psychologiczne) bądź chociażby doświadczenie w opiece nad dziećmi. W Urzędach Pracy organizowane są często kursy i szkolenia, które wprowadzają w temat właściwej opieki nad dziećmi.

Aby otworzyć przedszkole niezbędne jest prowadzenie działalności gospodarczej, właściciel musi również uzyskać wcześniej pozytywną opinię Rady Przedszkoli.

Jak otworzyć przedszkole?

Oprócz Działalności Gospodarczej przede wszystkim niezbędny jest lokal. Ten może być własnością właściciela, ale może być również wynajmowany bądź dzierżawiony.

Koniecznością jest jednak, by spełniał szereg wymogów – musi zapewniać bezpieczeństwo  i odpowiednią higienę dzieciom. Lokal musi być o właściwym metrażu, istnieją nawet wymagania dotyczące jego wysokości (nie mniej niż 2,4m). Punkt musi być odpowiednio wyposażony z przystosowaniem dla dzieci.

Co istotne, w lokum nie musi być kuchni – dania mogą być przywożone przez firmę cateringową. O tym, czy lokal jest odpowiedni decyduje opinia Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, Straży Pożarnej a nawet architekta wydelegowanego z Urzędu Gminy.

Kolejną kwestia to opracowanie statutu przedszkola – należy określić cel jego działania, nazwę główną, siedzibę, dane właściciela/reprezentanta, zakres zadań placówki, prawa i obowiązki kadry pedagogicznej i innych pracowników oraz regulamin przedszkola określający na przykład, w jakich przypadkach dziecko może być skreślone z listy wychowanków czy zasady przyjmowania dzieci do placówki.

Następną ważną kwestią jest określenie programu przedszkola – ten może być wybrany spośród istniejących, ale istnieje także możliwość wprowadzenia programu autorskiego.

Jakie są koszty prowadzenia prywatnego przedszkola?

Właściciel placówki przedszkolnej może starać się nie tylko o bezzwrotną dotację na jej otwarcie (nie więcej niż 60% oszacowanej w biznesplanie wartości inwestycji), ale również o comiesięczne dofinansowanie.

Aby takie otrzymać do placówki musi uczęszczać minimum trójka dzieci – wtedy środki, jakie można otrzymać w ramach pomocy obejmują aż 75% kwoty, jaka wydawana jest miesięcznie na potrzeby każdego dziecka. Dofinansowanie tego rodzaju uzyskać można w Urzędzie Gminy i przykładowo w Warszawie wynosi około 561 złotych. Warto dodać, iż Gminy zobowiązane są do niesienia pomocy zarówno placówkom państwowym jak i publicznym  (według Ustawy o Systemie Oświaty). 

Wracając do kosztów ponoszonych przez samych właścicieli samo założenie przedszkola wiąże się z wydatkiem 250 000 do 300 000 tysięcy złotych.

Ewentualna wspomniana dotacja lub zwrot części kosztów może nastąpić nawet po kilku latach. Miesięczne wydatki ponoszone w związku z prowadzeniem tego rodzaju placówki to mniej więcej 60 000 złotych. W przypadku kiedy lokal jest prywatnością właściciela ten może liczyć na ich zmniejszenie mniej więcej o około 8 000 złotych.

Biorąc pod uwagę zyski, te czerpane są głównie z czesnego (od 400 do nawet 1 500 zł miesięcznie na każde dziecko) oraz dotacji, jakie przysługują na każde z dzieci – wspomniane 75% kwoty na każde z nich.

Ile zarabia właściciel przedszkola?

Wszystko zależy od ilości wychowanków w placówce, ponieważ główne zyski czerpane są z czesnego i dotacji na dzieci z Urzędu Gminy. Średnie zyski z prowadzenia takiej działalności to od 3 000 do nawet 20 000 złotych.

Jak wygląda codzienna praca w przedszkolu?

Praca w przedszkolu zaczyna się od wczesnych godzin porannych. Najwcześniej pracę zaczynają kucharze i sprzątacze. Przedszkole dla dzieci otwarte jest mniej więcej od godziny 7:00 i już wtedy wszystko musi być przygotowane dla wychowanków.

Pierwsze śniadanie podawane jest dzieciom mniej więcej o godzinie 9:00. Do tej godziny kadra pedagogiczna prowadzi luźne zabawy i oczekuje na przyjście wszystkich wychowanków. Po śniadaniu organizowane są lekcje edukacyjne, zabawy lub zajęcia tematyczne takie jak rytmika czy język obcy. Około godziny 12:00-13:00 podawany jest obiad składający się z dwóch dań – ten musi spełniać wymogi odnośnie wartości odżywczych itp. Po obiedzie najczęściej dzieci mają chwilę relaksu w postaci drzemki. Po godzinie 14:00 rozpoczynają się kolejne zabawy lub lekcje tematyczne. Po mniej więcej godzinie serwowany jest podwieczorek, napoje zazwyczaj dzieci mają bez ograniczeń.

Od godziny 15:00 rozpoczyna się odbiór dzieci przez rodziców. Przedszkole czynne jest zazwyczaj do godziny 17:30-18:00. W godzinach kiedy dzieci czekają na rodziców odbywają się rozrywkowe zajęcia lub luźne zabawy z dziećmi. Do ich dyspozycji powinna być zawsze jedna bądź dwie nauczycielki z wykształceniem pedagogicznym.

Plusy i minusy prowadzenia prywatnego przedszkola.

Plusy prywatnego przedszkola:

  • Prywatne przedszkole daje dużo energii i radości
  • Jest to zawód i działalność szczytna i bardzo uzasadniona społecznie – dając bezpieczeństwo i odpowiednią opiekę dzieciom powodujemy, że rodzice są spokojni
  • Obecnie, w szczególności w dużych miastach – jest to dobre źródło zarobku
  • Ten biznes ma duże szanse wzrostu na polskim rynku

Wady prywatnego przedszkola:

  • Spore wymogi dotyczące otwarcia placówki
  • Liczne kontrole, ciągły nadzór może powodować dyskomfort i ograniczenie w prowadzeniu własnej działalności
  • Kilka poważnych afer spowodowało, że opinia o prywatnych przedszkolach została mocno nadszargnięta
Porady dla chcących otworzyć własne przedszkole.

 Osoby chcące otworzyć prywatne przedszkole powinny przede wszystkim zrobić dobre rozeznanie rynku w tej kwestii.

Ilość przedszkoli w okolicy, liczba dzieci w wieku przedszkolnym czy zapotrzebowanie na tego rodzaju placówkę będą niezbędnymi informacjami. Warto również w Urzędzie Pracy zdobyć niezbędne wiadomości o możliwych dofinansowaniach naszego przedsięwzięcia.

Kiedy już zdecydujemy o otwarciu przedszkola warto zdobyć wykwalifikowaną, najlepszą kardę pedagogiczną. Taka przyniesie placówce prestiż i spowoduje, iż rodzice chętnie zapiszą do niej swoje dzieci.

Ciekawostki związane z prowadzeniem przedszkola.

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż przedszkola są obecnie w centrum uwagi mediów, nie tylko lokalnych, ale i ogólnopolskich.

O przedszkolach jednak nie tylko wspomina się na szklanym ekranie w kontekście tylko tych złych przykładów, gdzie główną rolę odgrywa nieodpowiedzialna kadra pedagogiczna, ale również coraz częściej w ramach pochwał i sukcesów.

Coraz częściej między przedszkolami organizowane są liczne konkursy, dzięki którym podnoszona jest jakość świadczonych usług. Wygraną są często sprzęty wyposażenia placówki lub dodatkowe korzyści dla samych wychowanków jak wycieczki czy odwiedziny ciekawego gościa.

Przedszkola czerpią również często zyski z działalności dookoła opiekuńczej – mają ustalone specjalne rabaty ze szkołami językowymi.

 

źródło:http://www.careego.pl/1994/wlasne-prywatne-przedszkole-jak-otworzyc/

Komentarze   

 
+1 #2 Mania 2018-01-16 11:15
polecam szczegółówy wpis o warunkach lokalowych i nie tylko do otwarcia przedszkola niepubl. : https://www.eporady24.pl/przedszkole_niepubliczne_warunki_lokalowe,artykuly,8,114,1315.html sama nad tym myślę jestem pedagogiem od 6 lat, ale przeraża mnie ilość obowiązkó, papierkologia, nie wiem jak to ugryźć... coraz wiecej dzieci z orzeczeniami, skad brac terapie, jak je opłacać. jedzenie i kadra to najmniejszy problem ;)
Cytować
 
 
-3 #1 Katarzyna 2014-12-30 18:34
Jeżeli chcę otworzyć przedszkole od września 2015 to do kiedy muszę zgłosić w Urzędzie Miasta liczbę dzieci aby otrzymać comiesięczne dofinansowanie z Urzędy ?????
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Kalendarze Trójdzielne Warszawa Kalendarze jednodzielne Warszawa