games-2801332 960 720Ferie zimowe 2018 trwają w najlepsze. Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, jak ma spędzić ten czas dziecko, w momencie, gdy wyjazd poza miasto nie jest możliwy. Nie ma jednak powodów do obaw, gdyż atrakcji w mieście z pewnością nie zabraknie.
 

Zimowa przerwa międzysemestralna, choć z pewnością jest czasem niezwykle oczekiwanym przez dzieci, potrafi także być nie lada kłopotem dla rodziców. Dzieci mają przerwę od zajęć, dorośli muszą jednak normalnie chodzić do pracy. O tygodniowym wyjeździe poza miasto, nie raz, nie może być zatem mowy. Z pomocą przychodzą jednak półkolonie, atrakcje organizowane przez miasto.

Półkolonie, czyli moc atrakcji dla dziecka

Ze względu na brak możliwości wyjazdu na ferie z prawdziwego zdarzenia, ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się półkolonie dla dzieci. Zazwyczaj są to zajęcia tematyczne, podczas których dziecko może rozwijać własne zainteresowania bądź zgłębić dotąd nieznaną mu tematykę. Wiele placówek oferuje specjalny, 5 dniowy program, przygotowany właśnie na tę okazję. Rodzic odprowadza z rana dziecko na zajęciach, które w efektywny sposób spożytkują pokłady jego energii. Te najciekawsze są zazwyczaj płatne i jest to koszt około kilkuset złotych. Warto przy tym wiedzieć że w przypadku części zajęć, można starać się o dofinansowanie ze strony miasta. Garncarstwo, zajęcia teatralne, robotyka, zajęcia z fotografii. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru, warto porozmawiać z dzieckiem i zapytać je, na jakie zajęcia byłoby chętne chodzić. W końcu ma to być dla niego czas rozwoju i zabawy, a nie przymusowej pracy.

Zajęcia w mieście – na świeżym powietrzu i nie tylko

Jeżeli półkolonie okażą się niewystarczające, z pomocą mogą przyjść zajęcia i wydarzenia organizowane w mieście. Z tych z kolei można wybierać – zarówno z płatnych jak i bezpłatnych. Domy kultury organizują zajęcia ze śpiewu, rysunku, malarstwa, niektóre również z gry na instrumentach. Z ośrodków sportowych szczególną popularnością, w sezonie zimowym, cieszą lodowiska. Te z kolei można zarówno w formie obiektów półotwartych, jak i zamkniętych. Analogicznie ma się sprawa w przypadku basenów i aqua parków. Wiele kin oferuje także dzieciom bilety po niższych niż regularne cenach, co powinno być ciekawym sposobem na nadrobienie ostatnich animacji, a dla starszych, być może przygotowanie się do Oskarowej gorączki. Warto przy tym wiedzieć, że również szkoły włączają się w organizację zajęć dodatkowych – czy to z inicjatywy nauczyciela, czy to poprzez współpracę z instytucją poza szkolą. W wielu szkołach można zatem zapisać się na zajęcia z gotowania, astronomii, czy robotyki. W przedszkolach z kolei, są organizowane zajęcia językowe bądź z podstaw z matematyki czy przyrody, które poprzez zabawę np. klockami LEGO, mobilizują dziecko do logicznego myślenia.

Jak widać, wybór atrakcji jest bardzo szeroki, a czasu na ich pełne wykorzystanie, wbrew pozorom, niewiele. Warto zatem jak najszybciej zastanowić się, jakiego rodzaju zajęcia byłyby najlepsze dla naszego dziecka. Półkolonie, zajęcia w mieście, a może nadrabiania zaległości filmowych. Rodzicom obawiającym się o to, że dziecko spędzi całe ferie grając w gry komputerowe, przypominamy, że ich odpowiednia dawna wcale nie musi być dla dziecka zła. Jest to bowiem skuteczny sposób na poprawę refleksu i czasu reakcji dziecka.

 

 

Kalendarze Trójdzielne Warszawa Kalendarze jednodzielne Warszawa