Przed referendum prezydenckim ratusz wysupłał znienacka 10 mln zł na przedszkolne zajęcia dodatkowe. 
Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego wchodzi w życie ustawa obniżająca opłatę za pobyt dziecka w przedszkolu samorządowym. Zostaną również zachowane ulgi i zwolnienia z opłat. Ale to nie koniec przedszkolnych nowości. Niespodziewanie prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz wyłożyła 10 mln zł na bezpłatne zajęcia dodatkowe w przedszkolach.
I to w czasie cięć w innych dziedzinach, np. w komunikacji. Czy ma to związek z kampanią przed referendum w sprawie odwołania pani prezydent, nie wiadomo, ale pewne jest, że dopóki temat referendum się nie pojawił, o takich dodatkowych bonusach dla rodziców najmłodszych dzieci nie było mowy. Pod pretekstem koniecznych oszczędności ratusz nie wprowadził też, pomimo zapowiedzi, Karty Dużej Rodziny.
 
4 proc. od rodziców
Jak informuje urząd miasta, z niższych opłat za przedszkole skorzystają rodzice 50 tys. dzieci. Teraz mają zagwarantowany bezpłatny pobyt dziecka w przedszkolu od chwili otwarcia placówki, zazwyczaj od godz. 7 rano do godz. 13. – Po tej godzinie zapłacą złotówkę – mówi „Rz" Joanna Gospodarczyk, dyrektor miejskiego biura edukacji. Zgodnie z ustawą gminy otrzymają w formie dotacji wsparcie finansowe z budżetu państwa na upowszechnienie wychowania przedszkolnego. Warszawski ratusz szacuje, że dostanie na ten cel w tym roku 29 mln zł, a w przyszłym 86 mln. – Kwota ta wystarczy na zrekompensowanie obniżenia opłaty do złotówki, ale nie gwarantuje stworzenia miejsc w przedszkolach dla wszystkich trzy- i czterolatków – zastrzega Gospodarczyk. W 2012 roku roczny koszt utrzymania jednego miejsca w warszawskim przedszkolu publicznym wyniósł ok. 10 tys. zł, a opłaty wnoszone przez rodziców pokrywały 10 proc. tych kosztów. Od września będzie to zaledwie 4 proc. Warszawa wydała w 2012 roku na utrzymanie przedszkoli ponad 400 mln zł.
 
Gimnastyka trzylatka
Bezpłate zajęcia dodatkowe w najbliższym roku szkolnym będą absolutną nowością. – Rodzice będą mogli za darmo posłać swoje dzieci na dwie godziny tygodniowo dodatkowych zajęć. Warszawa jest pierwszym polskim miastem, które zdecydowało się na taki krok – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz. – Przedszkole zatrudni nauczyciela, który będzie prowadził takie zajęcia. Może to być na przykład pedagog z sąsiedniej szkoły. Oceniamy, że dla pięciolatków będą finansowane zajęcia dodatkowe z języka obcego i rytmiki, a dla dzieci młodszych głównie zajęcia ruchowe, choćby gimnastyka – dodaje szefowa biura edukacji. Do tej pory tego typu zajęcia opłacali rodzice. Największym zainteresowaniem cieszyły się rytmika, język angielski oraz gimnastyka korekcyjna. Miesięcznie średni koszt za jedne zajęcia wynosił ok. 30 zł.
 
 
Dzieci przybywa
Ratusz inwestuje też w nowe przedszkola, bo miejsc dla maluchów ciągle w stolicy brakuje. Z prognoz demograficznych wynika, że liczba dzieci w wieku przedszkolnym będzie w Warszawie rosła do 2018 r. Samorząd w ciągu dwóch lat chce dodatkowo stworzyć dla nich ponad 1500 miejsc. Jedna z nowych placówek powstanie przy ul. Sternhela na Targówku, a zostanie otwarta we wrześniu przyszłego roku. Podobnie będzie w Wilanowie, gdzie maluchy w 2014 r. nowe przedszkole przy ul. Świętej Urszuli Ledóchowskiej.
Kalendarze Trójdzielne Warszawa Kalendarze jednodzielne Warszawa