Uniwersytet otwiera przedszkole warszawaUniwersytet Warszawskim otworzy w październiku pierwszy w stolicy żłobek przy uczelni. Natomiast SGGW i Politechnika Warszawska planują założenie przedszkoli.
W sprawie uniwersyteckiego żłobka wiadomo, że będzie się mieścił przy ul. Karowej w dzielnicy śródmieście nieopodal Instytutu Socjologii. O utworzenie placówki zabiegały jeszcze u poprzedniej rektor prof. Katarzyny Chałasińskiej-Macukow młode pracownice UW. Teraz uczelnia ogłosiła, że żłobek zacznie działać od nowego roku akademickiego.
- Z niecierpliwością czekam na szczegóły, bo taka placówka, na dodatek w takiej lokalizacji, byłaby dla mnie doskonałym udogodnieniem - mówi Justyna Pokojska, doktorantka w Instytucie Socjologii, mama półrocznej Tosi. 
 
Pani Justyna mogłaby mieć roczny urlop macierzyński, ale nie zamierza z niego skorzystać, bo nie chce tracić roku akademickiego. 
- Do tej pory dzieliłam się opieką z mężem. Gdy wracałam, dawałam mu w drzwiach obiad i gnałam na zajęcia, na Karową. Gorzej, gdy miałam zajęcia na 16. Wtedy jechałam z małą pod pracę męża i przekazywałam mu na parkingu "tobołek" z bobasem. Egzaminy zdawałam z małą na kolanach, bo jeśli zaliczenie było przed 17 to nie miałam jej z kim zostawić. Zazwyczaj nie było z tym kłopotu, raz tylko musiałam zorganizować z koleżankę, która posiedziała z Tosią w trakcie egzaminu. Dodam, że nie mam babć i cioć na podorędziu, bo wszystkie jeszcze pracują, więc nie ma mnie kto wyręczyć w zajmowaniu się dzieckiem - mówi pani Justyna. Dodaje, że na zachodnich uczelniach takie żłobki są zakładane. 
W Polsce pierwszy powstał w czerwcu tego roku przy Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
- Fajnie, że Warszawa dołącza do tej praktyki, bo niewielkim kosztem można pomóc kobietom w pogodzeniu dwóch wcale nie przeciwstawnych ról i zachęcić je do zakładania rodziny. Poza tym także dla zdrowia psychicznego matki i dobrych relacji z dzieckiem, powinno się jej pomóc w powrocie do pracy - mówi Justyna Pokojska. 
W Warszawie wciąż brakuje miejsc w publicznych żłobkach. Wprawdzie w ostatnich latach się poprawiło (w 2006 roku miejsc w żłobkach było 3156, w tym roku zaś jest ich 5100), ale około 4000 dzieci wciąż jest na liście oczekujących. 
Ministerstwo Pracy nakłania pracodawców do tworzenia żłobków i przedszkoli w firmach. Mogą one odliczać koszty założenia żłobka od podatku oraz dostać dofinansowanie z UE. Takie żłobki to także korzyść dla firm dlatego, że rodzice mający małe dzieci nie muszą korzystać z urlopów, tylko wracają do pracy. 
Niestety, mimo tych udogodnień, firmy niechętnie zakładają żłobki, bo - jak mówi Magdalena Rusewicz z PKPP Lewiatan - koszty i tak wydają im się wysokie. Częściej wolą dofinansować opłaty, jakie pracownicy ponoszą na prywatne placówki. Ponadto szczególnie małe firmy nie decydują się na ten krok, bo inwestując w żłobek, zmniejszyłyby im kwoty na inne świadczenia socjalne, takie jak wczasy czy zapomogi. 
A co na to uczelnie? Krzysztof Szwejk, rzecznik SGGW: - Przy SGGW nie funkcjonuje żłobek. Ale uczelnia jest w trakcie opracowywania koncepcji przedszkola dla dzieci pracowników i studentów uczelni. Na razie projekt jest w bardzo wczesnej fazie. 
Ewa Chybińska z Politechniki Warszawskiej: - Chcemy otworzyć przedszkole. Taka idea znalazła poparcie rektora PW prof. Jana Szmidta. Jest już opracowany program funkcjonalno-użytkowy na lokal, w którym zamierzamy przedszkole umieścić. Wprawdzie to miasto powinno zapewniać dobre, szeroko rozumiane usługi dla mieszkańców, ale to wcale nie wyklucza innych inicjatyw, szczególnie wówczas, gdy potrzeby są bardzo duże.
Żłobek przy Uniwersytecie Warszawskim - jak informuje jego rzeczniczka Anna Korzekwa - będzie przeznaczony dla dzieci pracowników i doktorantów. Uczelnia zdobyła na niego dofinansowanie ze środków unijnych przyznanych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Nad funkcjonowaniem placówki czuwać będzie Instytut Komeńskiego, zajmujący się doskonaleniem umiejętności nauczycieli, rodziców i opiekunów dzieci. Maluchami zajmą się wykwalifikowani opiekunowie przy wsparciu studentów pedagogiki i rodziców- wolontariuszy, którzy przejdą uprzednio 80-godzinny kurs. Żłobek zapewni miejsce kilkunastu dzieciom. źródło: http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34862,14343600,Uniwersytet_Warszawski_otwiera_zlobek__Inne_uczelnie___.html
Kalendarze Trójdzielne Warszawa Kalendarze jednodzielne Warszawa